Hac ve Umre’ye Gidenlere MERS-CoV Hastalığı Bilgi Notu
17 Mayıs 2018


 17.05.2018    16:04:55

HAC ve UMRE’YE GİDENLERE MERS-CoV HASTALIĞI BİLGİ NOTU

Hac ve umreciler Uyarıldı.jpg


MERS-CoV, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 18 Nisan 2018 tarihi itibariyle MERS nedeniyle hastalanmış 2144 kişi tespit edilmiştir. Hastalık şiddetli seyretmektedir ve hastalanan kişilerden 750’si hayatını kaybetmiştir. Özellikle şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı olan kişilerde, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği olan kişilerde MERS virüsü daha şiddetli hastalık yapabilmektedir. Hastaların büyük bir kısmı Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir.
Sağlık Bakanlığımız MERS’e dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a seyahat eden çok sayıda vatandaşımızın bulunması dolayısıyla gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu hastalık hakkında sağlık kuruluşlarımız bilgilendirilmiştir. Bir hekimin muayenesi ve tetkikleri sonucunda şüpheli olarak bulunan tüm kişilere laboratuvar testi yapılmaktadır.
MERS virüsünün develerden bulaştığından şüphelenilmektedir. Ancak hastalığın insanlara nereden ve nasıl bulaştığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık insandan insana bulaşabilmektedir ancak şu an için hızla yayılmamaktadır. Hastalığa son yakalanan kişilere, hastalık başka bir hastadan bulaşmıştır. Bir çok kişi de hastalığa hastanelerde yakalanmıştır.

Bu nedenlerle, hastalıktan korunmak amacıyla, aşağıda belirtilen tedbirler alınmalıdır:
• Kişisel korunma önlemlerine ve temizlik kurallarına dikkat edilmelidir.
• Kalabalık alanlarda maske kullanılmalıdır.
• Hayvanlarla temas edilmemelidir.
• Çiğ süt ve hayvansal ürünler (özellikle deve kaynaklı) tüketilmemelidir.Çiğ tüketilecek sebze ve meyveler iyice yıkanarak tüketilmelidir.
o Bugün için develerin hastalığı bulaştırabileceği ve sütlerinin de risk taşıdığı düşünüldüğünden, deve çiftliklerinden ve deve sütünden kaçınılmalıdır.
• Sabun ve su ile sık sık eller yıkanmalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanları kullanılmalıdır.
• Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınılmalıdır.
• Mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyalar temizlenip dezenfekte edilmelidir.
• Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.
• Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınılmalıdır.
• Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalıdır.
• Kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı ve kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırmalı ya da öksürmelidir.
• Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde istirahat edilmeli, ateşin düşmesinden sonra da, tedavi ya da başka gerekliliklerin olması dışında, en az 24 saat istirahat etmeye devam edilmelidir.

Hac ve Umre’ye gitmek sağlık açısından sakıncalı mıdır?
Suudi Arabistan bölgesinde MERS hastalığının görülmeye devam etmesi nedeniyle elbette Hacı ve Umre ziyaretçilerimizin bu hastalığa yakalanma riskleri vardır. Bu risk Dünya Sağlık Örgütü ve ülkemiz Bilim Kurulu tarafından tüm yönleriyle sürekli değerlendirilmektedir. Buna göre şu an için Sağlık Bakanlığımızın yukarıda belirtilen uyarılarına uymak şartıyla Suudi Arabistan’a seyahat etmekte sakınca yoktur.
Suudi Arabistan ziyaretinden sonraki 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı) olan kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve başvurduğu hekime mutlaka seyahatine dair bilgi vermelidir.

Konu Hakkında Bilgi dosyası  İNDİR  

Hac  ve Umre Bilgi Notu.docx