İl Sağlık Müdürümüz 2023 Yılını Değerlendirdi
19 Ocak 2024


.

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan Tartar, 2023 yılında Nevşehir de Sağlık alanında verilen hizmetleri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

1. VE 2. BASAMAKTA 3. 372. 481 KİŞİYE MUAYENE HİZMETİ SUNULDU

500 Yataklı Nevşehir Devlet Hastanesi, 50 yataklı Ürgüp Devlet Hastanesi, 170 yataklı Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 10 ar yataklı 5 İlçe Devlet Hastanesi olmak üzere 8  Hastane ve 40 Ünit’lik Nevşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile 7 İlçe Devlet Hastanesi Diş Polikliniğinin bulunduğunu belirten Tartar; şunları kaydetti: İkinci basamak sağlık kuruluşlarımızda geçtiğimiz yıl 698.385’i acil servis olmak üzere toplam 1.767.356 vatandaşımız muayene edildi. Birinci basamak sağlık tesislerimizde (36 Aile Sağlığı Merkezi) 1.605.125 vatandaşımız muayene oldu. Tüm sağlık kuruluşlarımızda toplam 3.372.481 hasta muayene edildi. Nevşehir Devlet Hastanesinde 32.612,  Ürgüp Devlet Hastanesinde 2.056 olmak üzere toplamda 34.668 hastanın ameliyatı gerçekleştirildi.

NEVŞEHİR’DE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN 209.464 MÜRACAAT YAPILDI

Nevşehir ADSM’ye 2023 yılında toplam 170.414 hasta polikliniklerimize müracaat etti. 286 hastaya, 765 İmplant işlemi gerçekleştirildi. Ürgüp Devlet Hastanesi, Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 5 İlçe Devlet Hastanesindeki Diş Polikliniklerine toplam 39.050 hasta müracaat etti.

2023’DE EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında 1 Koordinasyon Merkezi, 4 Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, 8 Mobil Ekip ve 1 Hasta Nakil Ekibi ile hizmet vermektedir. Evde Sağlık Hizmetlerine 1.442 hasta kayıtlıdır. 2023 yılı Aralık ayı sonuna kadar Evde Sağlık Hizmetlerine kayıtlı hastalara toplam 21.197 ziyaret gerçekleştirildi. Gerekli görülen hastalarımızın hastanelere nakli sağlanıp muayene, rapor vb. işlemlerinin yapılması sağlandı.

36 AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ (ASM) ve 8 TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ (TSM) HİZMET VERİYOR

İlimizde 19'u merkezde olmak üzere toplam 36 ASM ve 8 TSM’de birinci basamak sağlık hizmeti veriliyor. 2023 yılında birinci basamakta (ASM ve TSM) 1.625.165 vatandaş muayene edildi; gerekli olanların da ikinci basamak sağlık kuruluşlarına sevki gerçekleştirildi.

19 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ İSTASYONU İLE HİZMET VERİLİYOR

Acil müdahale gerektiren vakalara daha hızlı ve kolay ulaşılması için ilimizin uygun bölgelerinde 19 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz mevcuttur. Bu istasyonlarımızda; 2 Paletli Ambulans, 1 Obez Ambulansı, 1 Yeni Doğan Ambulansı olmak üzere toplam 50 ambulans ile hizmet verilmektedir. Geçtiğimiz yıl il genelinde 35.558 hastaya acil ulaşım sağlandı. Özellikle merkezde, ilk 10 dakika içinde vakaya ulaşma oranımız yüzde 94,89’dir.

SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİNDE 18.486 DANIŞAN HİZMET ALDI

Sağlıklı Hayat Merkezinde profesyonel danışmanlarımız; Diyetisyenlik hizmeti, Fizyoterapi, Psikoterapi, Kanser tarama, Sosyal çalışma, Çocuk gelişimi gibi danışan hizmetlerini aktif olarak vermektedir.

 

ANNE VE BEBEK ÖLÜM ORANINI SIFIRA İNDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İlimizde önemli sağlık göstergelerinden biri olan anne ve bebek ölüm oranı, ülke geneline göre kıyaslandığında düşüktür. Hizmet içi eğitimlerimizi, anne eğitimlerini ve gebe-bebek izlemlerimizi, aşılama çalışmalarımızı ve yeni doğan taramalarımızı aksatmadan sürdürüyoruz. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için evlilik öncesi çiftlere eğitim ve sağlık taramalarımız sürüyor. Bu kapsamda; 1896 çifte evlilik öncesi danışmanlık eğitimi verildi. Evlilik öncesi çiftlerden erkek adaylara 2814 SMA, 2275 Talasemi taraması yaptık.

ANNE VE BEBEK SAĞLIĞINA ÖZEL ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Anne ve bebek sağlığı ile ilgili olarak; 2023 sonu itibariyle 4 “Bebek Dostu” (2 Kamu, 2 Özel), 1  “Anne Dostu” ünvanı alan hastanemiz mevcuttur. 106 Aile Hekimliği birimi “Bebek Dostu” ünvanına sahiptir. Okullarda 9281 öğrencimize Ağız ve Diş Sağlığı eğitimi verildi.

RİSKLİ GRUPLARI KANSER ERKEN TEŞHİS TARAMA VE EĞİTİM (KETEM) MERKEZİNE DAVET EDİYORUZ

Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin en önemlilerinden birisi de kanser taramalarıdır. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis içinde riskli gruplar KETEM’e davet edilmektedir. 2023 yılı içerisinde ilimizde KETEM’e 3.772 başvuru oldu. 1.518 vatandaşa KETEM Smear Testi taraması yapıldı. İlçelerimizde kanser tarama hizmeti mobil KETEM tırımız aracılığı ile verilmektedir. Tarama sonucu risk tespit edilen hastalar, ileri tetkik ve tedavi için ilimizdeki hastanelerimize sevki edilmektedir..

462 KİŞİYE SİGARA BIRAKMA HİZMETİ VERİLDİ

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara, Sigara Bırakma Polikliniklerinde destek oluyoruz. Sigarayı bırakma sürecinde kullanılan ilaçlar Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak temin edilmektedir. Bu polikliniklerde 462 vatandaşa hizmet verildi. Bu vesileyle sigarayı bırakmayı düşünüp hâlâ tereddütte olan kişileri muayene ve destek için polikliniklere bekliyoruz.

1900 KİŞİ ORGAN BAĞIŞI İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

İlimizde, Organ Bağışında;  ilimizde 300 vatandaş gönüllü Organ Bağışı başvurusu yaptı ve bu sayede gönüllü bağışçı sayımız 1900’ e yükseldi. Organ Nakli sayımız 2 olarak gerçekleşti. Bu vesile ile başkalarına hayat vermek için organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlara duyarlılıkları için teşekkür ediyorum.

TAMAMLANAN VE HALEN DEVAM EDEN PROJELERİMİZ

-              Kozaklı ilçemizde Bakanlığımızca ihalesi yapılan ve yapımı devam eden 30 Yatak Kozaklı Devlet Hastanesi %89 tamamlanmış durumda önümüzdeki günlerde açılması planlanmaktadır.

-              Hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılan ve inşaatı devam eden Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu binalarımız  şunlardır;

-              Göreme Beldemizde ‘’Ahmet DAŞDELER Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’’ Bina Yapımı %98 oranında tamamlandı.

-              Merkez Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde ‘’Sevde AVLANMAZ Aile Sağlığı Merkezi’’ 16.01.2024 tarihinde hizmete girdi.

-              Merkez Bekdik Mahallesi TOKİ’de ‘’Sevim-Duran ÖZALTIN Aile Sağlığı Merkezi’’ % 65 oranında tamamlandı.

-              Merkez Emek Mahallesinde  ‘’Durmuş SONUGELEN Aile Sağlığı Merkezi’’ %25 oranında tamamlandı.

-              Güzelyurt Mahallesinde ‘’Mevlüt Mustafa ŞENEL 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’’ %48 oranında tamamlandı.

-              Derinkuyu Merkezde ‘’Emirhan ŞEN 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’’ %58 oranında tamamlandı.

SONUÇ VE TEMENNİ

İlimizde vatandaşlara sağlık alanında en iyi şekilde hizmet vermek için çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza, 112’yi gereksiz meşgul etmedikleri, trafikte ambulanslara yol verdikleri için teşekkür ederim. Ayrıca, acil olmayan sağlık sorunları için Aile Hekimlerine başvurmaları, neticesinde gerekli görülürse hastanelere müracaatlarını öneriyorum. Gebe-bebek-çocuk izlemlerini ve aşılarını aksatmayıp kanser vb. için rutin yapılması gereken taramalarını yaptırmalarını istiyor şimdiden bu konularda duyarlı davranan herkese teşekkür ediyorum. 2024’ün ilimizde, ülkemizde ve dünyada sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçmesini diliyorum. Bu zamana kadar sağlık alanında her açıdan ilimize katkı sağlayan; Bakanlığımıza, Sayın Valimize ve Kaymakamlarımıza, Milletvekillerimize, İl ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, Paydaşlarımıza, Hayırseverlerimize ve emeği geçen tüm sağlık personelimize teşekkür ediyorum..

.