Nevşehir Devlet Hastanesinde Uyku Laboratuvarı tekrar faaliyete geçirildi
17 Ocak 2022

Nevşehir  Devlet Hastanesi'nde ilk olarak 2017 yılı Şubat ayında hayırsever hemşehrilerimiz F. Emine Mıhçı ve Durmuş Sonugelen adına yaptırılan iki ayrı odada faaliyete geçirilerek vatandaşların hizmetine sunulan uyku laboratuvarı pandemi dolayısıyla faaliyetlerine ara vermişti. Uyku laboratuvarında hekimlerce uygulanan tedaviler tekrardan vatandaşların hizmetine açıldı.

Çarşamba12 MPH9°ğanak Yağışlı

Nevşehir Devlet Hastanesi’ne uyku ile ilgili şikayetleri ile başvuran hastalar öncelikle Göğüs Hastalıkları polikliniğinde hekimler tarafından ayrıntılı olarak değerlendiriliyor. Poliklinikte yapılan değerlendirme sonrasında uygun görülen hastalar Uyku Laboratuvarı’na yatırılarak  uyku testine tabi tutuluyor. 

Hastaneden yapılan açıklamada;  “Yeniden hizmete açılan uyku laboratuvarında uyku problemi yaşayan vatandaşların sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor. Uyku laboratuvarların da hastanın uyku ile ilgili tüm verileri hekimler tarafından incelenmek üzere ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan özel bir odada hasta uyurken gece boyu izleniyor ve kameralarla dijital ortamlara kaydediliyor.

Horlama ve uykuda nefes kesilmesi olan, uykuda nefes darlığı ve nefes durması ile boğulurmuşçasına uyanan, gündüz aşırı uyku hali olan, uykuda anormal bacak hareketleri, uyku esnasında diş gıcırdatan ve anormal hareketler yapan,  hastalar  uyku laboratuvarında incelenmektedir. Uyku apnesi gibi hastalıkların teşhisi konularak tedavisi düzenlenmektedir.

Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi sorunlarınız varsa; nedeni, sizin fark edemediğiniz uyku apnesi olabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi 10, 20 yıl içinde kalp hastalıkları da dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi’nde tekrar faaliyete geçen uyku laboratuvarında gerekli tüm önlemlerinizi alabilir, kendinize ve sevdiklerinize sağlıklı, mutlu bir yaşam armağan edebilirsiniz.” denildi

Uyku Laboratuvarı (1).jpg
Uyku Laboratuvarı (2).jpg
Uyku Laboratuvarı (3).jpeg