Sağlık Müdürü Ünlübay, Nevşehirli Vatandaşları Aşı Olmaya Davet Etti
14 Haziran 2021

WhatsApp Image 2021-06-14 at 14.51.56.jpeg

WhatsApp Image 2021-06-14 at 14.51.57.jpeg

WhatsApp Image 2021-06-14 at 14.51.58.jpeg

WhatsApp Image 2021-06-14 at 14.51.59.jpeg

Sağlık Müdürü Ünlübay, Nevşehirli Vatandaşları Aşı Olmaya Davet Etti

 

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Nevşehirli Vatandaşları Aşı Olmaya Davet Etti

 

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, korona virüs tedbirleri kapsamında Nevşehir’de 1. ve 2. doz aşılama çalışmalarında toplam 142 bin kişiye ulaşıldığını açıklayarak, 2. Doz aşılaması gelen vatandaşları en yakın sağlık kuruluşunda aşı olmaya davet etti.

 

Nevşehir'de Sağlık camiasının gücüne güvenin...

 

Nevşehir'de randevuya uyum oranı %90. Fakat, %10 da bizim için büyük bir oran. Biz, Nevşehir halkımızın bu aşılamadan yüzde yüz faydalanmasını arzu ediyoruz. Bu yüzden mümkün mertebe vatandaşlarımızın maksimum olarak aşılamadan faydalanmasını istiyoruz. Öncelikle Nevşehir halkına çok teşekkür ediyorum. Yüzde 90 büyük bir rakam. Ama randevuya uymayan yüzde 10’da bizim için yine büyük bir rakam. Çünkü totalde yaptığımız dozu düşünürseniz yüzde 10’luk bir kesim bizim için büyük bir rakam. Biz istiyoruz ki Nevşehir yüzde 100 olsun, yüzde 99 olsun. Çünkü randevuya uyulmayan her vaka bizim için aşı zayiatıdır” dedi.

 

“Vaka sayılarımız düştü”                                     

Özellikle 17 günlük kısıtlamanın ardından il genelinde koronavirüs vaka sayılarının düşüşe geçtiğini ifade eden İl Müdürü Rahim Ünlübay, “Çok şükür son dönemlerde son kısıtlamalardan sonra ilimizde vaka sayılarımız oldukça düştü. Hem yoğun bakım doluluk oranlarımız hem servis doluluk oranlarımız çok ciddi oranda azaldı. Ama biz her zaman bu üç kuraldan maske, mesafe ve hijyenden vazgeçmeyeceğiz. Biz buna devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tamam maskeyi çıkartabiliriz, mesafeyi korumayabiliriz diyene kadar biz bu tedbirlere aşı olsak dahi olsa devam edeceğiz. Aşının da antikor oluşturması için belli bir süre var. O yüzden de kişisel tedbirlere devam edeceğiz” diye konuştu.

Aşılamada yaşanan yoğunluk sebebinin de randevu saatine riayet edilmesiyle çözüleceğini ifade eden İl Müdürü Ünlübay, "Bizde herhangi bir yoğunluk yaşanmaması ve yığılmaların yaşanmaması adına gerekli tedbirleri alıyoruz, alacağız. " dedi.

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, yaptığı açıklamada, “Pandemi ile mücadelede en önemli silah aşıdır. Salgınla mücadele sürecinin temeli olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra aşılama süreci de oldukça büyük önem arz etmektedir. İlimizde Covid19 Aşısı için, hızlı bir şekilde vatandaşlarımızı aşılama için gayret içerisindeyiz.  Bakanlığımızın aşı hakkı tanımladığı vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS Web, MHRS mobil), Alo 182 veya e-Nabız üzerinden randevularını alarak haftanın 7 günü gece saat 24.00’ e kadar aşılarını yaptırabileceklerdir. Bu illetten kısa zamanda kurtulabilmemiz için vatandaşlarımızı aşı olmaya çağırıyorum. Lütfen randevunuzu alın ve en kısa sürede aşınızı yaptırın. Ayrıca ikinci doz aşı zamanı gelen vatandaşlarımızı da bir an önce aşılarını yaptırmak üzere sağlık kurumlarımıza davet ediyoruz.” dedi.