Gencin organları nakil bekleyen 7 hastaya umut oldu
06 Nisan 2021

Gencin organları nakil bekleyen 7 hastaya umut oldu

Nevşehir'de geçirdiği kafa travması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki M.Ç.'nin ailesi tarafından bağışlanan organları, 7 hastaya umut oldu.

Nevşehir'de 5 gün önce kafa travması sonucu ağır yaralanan ve 112 Acil Servis ekipleri tarafından Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirilen M.Ç.'ye yapılan ilk müdahalenin ardından 2. Basamak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Yaşam mücadelesini kaybederek, 3 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Nevşehir il Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, M.Ç.'nin yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Aile de organ nakli bekleyen hastalar için evlatlarının organlarını bağışlama kararı aldı.

Ankara'daki çeşitli hastanelerden Nevşehir Devlet Hastanesi'ne gelen transplantasyon ekipleri ve ameliyat ekiplerince yapılan 4 saat süren operasyonda, M.Ç.‘ nin Akciğerleri, Karaciğeri, Pankreası 2 Böbreği, 2 Korneası alınarak Sağlık Bakanlığı Özel V.İ.P. araçla Ankara Şehir Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine nakledilmek üzere gönderildi. M.Ç.’ nin organlarının, 7 hastaya nakil edileceği bildirildi.

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, organ bağışının nakil bekleyen hastalar için yeniden bir yaşam umudu olduğunu vurguladı. Başta Organ nakil koordinatörü olmak üzere Hastane Acil Servis ekibi, 2. Basamak Yoğun Bakım Servisi ekibi, Ameliyat ekibi ve transplantasyon ekibine bu yoğun çaba ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Ünlübay, 7 hastayı yeniden hayata bağlayan M.Ç.’ nin ailesine başsağlığı ve teşekkürlerini iletti.

organ nakli.jpg
Organ Nakli haberi (5).jpeg

Foto Galeri
  • Organ Nakli haberi (1).jpeg
  • Organ Nakli haberi (2).jpeg
  • Organ Nakli haberi (3).jpeg
  • Organ Nakli haberi (4).jpeg
  • Organ Nakli haberi (5).jpeg
  • Organ Nakli haberi (6).jpeg
  • organ nakli 9.jpeg