İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay İlimizdeki Meme Kanseri Taramaları Hakkında Değerlendirme Yaptı
06 Nisan 2021
il sağlık müdürlüğü kurban bayramı uyarısı 1.jpg

istatistik açıklamaları.jpg


Nevşehir İli Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay 1-31 Ekim Meme Kanseri farkındalık ayı nedeni ile il genelinde yapılan kanser taramaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu kapsamda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız tarafından yürütülen taramalar sonucunda 8 aylık verilere göre 2019 yılında 1769 kişiye mamografi çekimi yapıldığını, bu çekimlerin sonuçlarına göre şüpheli görülen ve kanser riski taşıyan 44 hasta bu doğrultuda ileri teşhis merkezlerine yönlendirildiğini bildirdi. Bunun yanın da 2019 yılı ilk 9 ayında kolon kanseri taraması yapıldığını 4706 kişiden 209 kişinin sonuçları şüpheli görüldüğünü, rahim ağzı kanseri taraması yapılan 3158 kişiden 85 kişinin de sonuçlarının şüpheli görüldüğünü ve ileri teşhis merkezlerine yönlendirildiğini bildirdi.

Ünlübay; “Meme kanseri ülkemizde ve dünyada en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Kadınlarda daha sık rastlanmakla birlikte erkeklerde de görülebilmektedir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması; tedavinin başarıya ulaşması ve hayatta kalma şansını oldukça arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktörler kişinin bilinçlendirilmesi ve taramaların zamanında yapılmasıdır. Ülkemizde her ilde bulunan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) lerde ücretsiz taramalar yapılmakta, kendi kendine meme muayenesi eğitimleri verilmekte, bilgilendirici broşürler ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Aynı zamanda ilimizde bulunan mobil kanser tarama tırı belirlenen plan dahilin de il merkezinde ve ilçelerde hizmet vermektedir.” dedi.

Ünlübay sözlerine şu şekilde devam etti, “Vatandaşlarımız ilimiz Merkez Toplum Sağlığı Merkezi giriş katında hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezine (KETEM)'e her ilçede Toplum Sağlığı Merkezlerine ve Aile Hekimliklerine müracaat ederek gerekli bilgilere ulaşabileceğini, KETEM'de Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve Aile Hekimliklerinde 30-65 yaş aralığındaki bayanlara rahim ağzı kanseri için Smear ve HPV testi, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkek bireylere kolon kanseri taraması için gaitada gizli kan (GGK) testi ücretsiz yapıldığını, 40-69 yaş aralığındaki bayanlara meme kanseri taraması için mamografi çekimi KETEM'de ve Mobil Kanser Tarama Aracında ücretsiz yapıldığının bilgisini verdi.

Kanser taramaları ilimizde yıl boyunca devam etmektedir.

KANSERDEN DEĞİL ,GEÇ KALMAKTAN KORK.