Nevşehir Devlet Hastanesinde Bir İlk Botoks Uygulamasına Başlandı
06 Nisan 2021

 09:33:17   21.01.2019

Nevşehir Devlet Hastanesinde son dönemlerde dermatoloji polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmı kozmetik şikayetler nedeniyle gelmektedir. Bu hastalar en çok yüz ve boyun kırışıklık tedavisi, koltuk altı, el içi, ayak tabanı aşırı terleme tedavisi, diş sıkmaya bağlı çene kalınlaşması şikayetiyle müracaat ediyorlar ve bu tedavilerin hepsi devlet güvencesiyle hastanemizde yapılıyor.
“Kozmetik Şikayetlerle Başvuran Hasta Sayısı Artıyor”

Nevşehir Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanları Uzm. Dr. Onur Çapkan ve Uzm. Dr. Emine Erkan polikliniklerde birçok kozmetik dermatoloji hastası gördüklerini söyledi:

Kozmetik şikayetlerin çok sayıda oluğunu belirten Uzm. Dr. Onur Çapkan, "Çok sayıda hasta kozmetik sorunlarla başvuruyor. Bu sorunlar arasında kırışıklıklar, yüzde lekelenme, sivilce izleri gibi şikayetler geniş yer kaplıyor.

Kırışıklık şikayetiyle başvuran hastaların en çok talebi mimik hareketlerine veya yaş almaya bağlı gelişen cilt kırışıklarının giderilmesi olmaktadır. Kırışıklık tedavisinde günümüzde en önemli ve en etkili uygulama botilinum toksin uygulamasıdır. Ameliyatsız yöntem olması, uygulama kolaylığı ve hasta konforunun yüksek olması nedeniyle oldukça popüler bir kozmetik uygulama olmuştur.

Bu toksin kasları bloke ederek etkisini göstermektedir. Uygun dozlarda kas içerisine botoks enjeksiyonu ile kas kasılamaz veya az kasılır. Bu sayede yeni kırışıklık oluşumu önlenmiş olur veya yerleşik kırışıklıkların belirginliğini azalır. Aralıklı ve tekrarlayan uygulamalarla etkinliğin kalıcı olması sağlanır.

Güzellik söz konusu olduğunda yüz öncelikli olmaktadır. Alındaki yatay çizgiler, kaş arası çizgileri, göz çevresi çizgileri, dudak çevresi ve boyun çizgileri en sık botoks uygulanan bölgelerdir. Botoksun cilt kırışlıklarını gidermek dışında aşırı terleme (hiperhidroz), diş sıkmaya bağlı çene kalınlaşması (masseter hipertrofisi) tedavilerinde de yeri vardır.

Botoks herkese uygulanabilmekle birlikte bazı istisnai durumlar vardır. Hamile ve emziren kadınlar, herhangi bir kas hastalığı olanlar ve botoks proteinine allerjisi olanlara uygulanamaz.
Uygulama süresi 10-15 dakika olup sonrasında deride geçici kızarıklık ve minik morarmalar gelişebilir. Botoks sonrasında uygulama alanları korunmalıdır. Aynı gün duş alınmaması, ağır spor yapılmaması, birkaç gün süre ile yüzüstü yatılmaması gereklidir. Botoksun etkisi ortalama 3-4 günde başlayıp 15 günde tam olarak oturmaktadır. Ortalama 4-6 ay süre ile etkisi sürmektedir. Ehil olmayan kişilerce yapılan botoks sonrası göz kapağı düşüklüğü, ifadesiz yüz, dudak hareketlerinde bozukluk gibi problemler gelişebilir.”
Botoks uygulaması Kamu Kurumları için Bireysel Ödemeli Estetik Amaçlı Tıbbi ve Cerrahi İşlemler Listesinde

Kozmetik bir uygulama olması nedeniyle özel klinikler veya özel hastanelerde yapıldığına dair bir algı olduğunu belirten Dr. Emine Erkan “Botoks uygulaması gibi kozmetik işlemler Kamu Kurumları için Bireysel Ödemeli Estetik Amaçlı Tıbbi ve Cerrahi İşlemler listesine dahil edilmiştir. Bu sayede botoks uygulaması devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Hastalarımız devlet hastanesinde, güvenli bir ortamda bu konuda deneyimli uzman dermatoloji hekimlerince bu hizmete ulaşabilmektedirler.
İnsanlar bu tür kozmetik işlemleri hiç bilinmeyen, çok güvenli olmayan ortamlarda yaptırabiliyor bu sebeple haberlerde çok sayıda kozmetik uygulama hatası olan kişiler görmekteyiz. Türk Dermatoloji Derneğinin gayretleriyle bu işlemler listeye dahil edilerek kamu hastanelerinde de uygulanabilir hale geldi. Bu işlemler hastanelerde, muayenehanelerde yapılmalı, daha güvenli bir ortamda hastalar kendilerini dermatoloji doktorlarına, plastik cerrahlara emanet etmelidir. Bu kapsamda biz de hastanemizde botoks uygulama hizmeti başlattık.”

"SGK Ödemiyor, Fakat Uygun Fiyatlı ,Uygulamalar Güvenilir Ürünlerle, Güvenilir Ellerde Yapılıyor”
“Kozmetik amaçlı uygulandığında SGK tarafından karşılanmamaktadır. Ancak devlet hastanesinde yapılan uygulamalar Sağlık bakanlığının belirlediği daha makul fiyatlarla yapılmaktadır. Uluslarası standartlarda üretilen FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı ürünlerle işlem uygulanmaktadır. Hastaların uygulama sonrası kontrolleri ve herhangi komplikasyon durumunda takipleri hastanemizde güvenli bir şekilde yapılmaktadır.” dedi.


Hastalarımızın uygulama ile ilgili değerlendirme ve bilgilendirilme için dermatoloji polikliniğe başvurması yeterlidir. Yaşlanma etkilerini azaltmak isteyen, genç kalmak ve genç hissetmek isteyen herkesi bekliyoruz.
Yukarıda yapılacak işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uyguma Tebliği kapsamında değildir. İşlemin bedeli hasta tarafından ödenecektir.
MHRS Randevu alma ana kanalları şu şekildedir: ALO 182 çağrı merkezi, MHRS web sitesi (https://www.hastanerandevu.gov.tr / https://www.mhrs.gov.tr), MHRS mobil uygulaması
MHRS üzerinden randevu alabilmek için ALO 182 hattını arayarak operatörlerden destek alabilirsiniz.Botoks  (2).jpg

Botoks  (3).jpg

Resim Galerisi

  • Botoks  (1).jpg
  • Botoks  (2).jpg
  • Botoks  (3).jpg