T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bağımlılıktan Kurtulmak İçin Yürüyüş Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 17/05/2018

 17.05.2018   16:46:20

Madde bağımlılığı, bedensel, zihinsel, ruhsal birçok tıbbi rahatsızlıklara ve sosyal yapıda çökmeye neden olan, mesleki, sosyal, ailevi işlevleri bozan çok boyutlu bir bozukluktur. Gençlerin madde kötüye kullanımından uzak durmasında aile içinde ilgi, sevgi görmeleri, sosyal çevreleri ve spor aktivitelerinin doğrudan etkisi bulunmaktadır.

Sporun fiziksel ve ruhsal etkilerinin yanında, bağımlılık ile mücadelede önemli yeri bulunmaktadır. Fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde pozitif etkileri kanıtlanmış olan spor ve egzersiz, bağımlılık rehabilitasyon sürecine dahil edilebilecek önemli bir yöntemdir. Doğal bir anti-depresan olan sportif aktiviteler, depresyona karşı doğal bir koruma sağlamakta ve boşluktan kaynaklanan zararlı alışkanlığa yönelimi önlemektedir, ayrıca fiziksel olarak bedenimiz rahatladığında, yaşam kalitesi de buna paralel olarak artmaktadır. Fiziksel aktiveler psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkiler yaparak madde kullanımını azaltmaktadır.

Fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı ile fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmek ve bağımlılığa karşı durmak amacıyla 11.05.2018 tarihinde Bağlıdere (Aşk Vadisi)’de “Bağımlılığa Karşı Umutla Yarınlara Yürüyoruz” sloganıyla farkındalık yürüyüşü gerçekleştirilmiştir.

bagımlılık yürüyüşü (1).JPG

bagımlılık yürüyüşü (2).JPG

bagımlılık yürüyüşü (4).JPG