26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü
25 Haziran 2020


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, dünyada uyuşturucu kullanımında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturması gerçeği ile hareket ederek, madde bağımlılığının önlenmesi amacıyla 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir topluma ulaşmayı hedeflemiştir. Uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak için, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir.

Bu özel gün kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan etkinliklerle toplum, uyuşturucu madde kullanımının zararları ve madde bağımlılığının tedavi süreci hakkında bilgilendirmekte ve sağlıklı yaşam davranışları vurgulanmaktadır.

Toplumu her türlü uyarıcı ve uyuşturucu maddenin kullanımından uzak tutmak” nihai amacıyla yürürlüğe giren “2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı” doğrultusunda ve Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyesi kurum ve kuruluşların katkıları ile hazırladığımız “2018-2023 Nevşehir Uyuşturucu ile Mücadele İl Eylem Planı” yürürlüğe girmiş ve il genelinde uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılacak olan çalışmaların takibini ve değerlendirmesini yapabileceğimiz önemli bir yol haritası haline gelmiştir.

Uyuşturucu madde bağımlılığı ya da tedavi süreci ile ilgili danışmanlık almak isteyenler Aile Hekimlerine, İlçe Sağlık Müdürlüklerimize ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimize başvurabilirler. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı'nı sabit hatlardan ücretsiz olarak 7 gün 24 saat arayabilir, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan alabilirler.

26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü 1.jpg

Resim Galerisi

  • 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü 1.jpg
  • 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü 2.jpg
  • 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü 3.jpg
  • 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü 4.jpg
  • 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü 5.jpg