T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı(1- 31 Ekim)

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalı'ğının vurgulanması amacıyla Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olması nedeni ile Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Personelleri Nihal Bilen ve Mustafa Sayın tarafından 5 Ekim günü müdürlüğümüz içerisinde başta Sağlık İl Müdürümüz Dr. Rahim Ünlübay, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Kayacan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Öcal, Başkan yardımcısı Buket Gönenç Arvas, Destek ve Personel Hizmetleri Başkanı Mustafa Güçlü, Başkan Yardımcısı Ahmet Özbaş ve kurum personelleri ziyaret edilerek meme kanserine dikkat çekilmiş, pembe kurdela takıllarak, Kanser taramalar hakkında bilgi verilmiştir.         

Meme kanseri erken teşhis ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür.

Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği bu nedenle, kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmaları diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme Kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması; 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları öngörülmektedir.

kanser dikkat çekme kurdelesi (1).jpeg

kanser dikkat çekme kurdelesi (7).jpeg

Foto Galeri

  • kanser dikkat çekme kurdelesi (1).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (7).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (2).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (6).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (3).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (8).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (4).jpeg
  • kanser dikkat çekme kurdelesi (5).jpeg